1 od 11 – Vratari

1 od 11 – Vratari
04 listopada 14:45 2023

Pripreme su krenule s ‘pripremljenim’ odlaskom Mendyja. Ipak, većina nas nije očekivala i Kepin odlazak. Činilo se da je zov Real Madrida jednostavno bio prejak i primamljiv za njega, ali ujedno i našem klubu s obzirom na njegovu ogromnu plaću koju je netko drugi ponudio plaćati. On vjerojatno ni sam prije godinu ili dvije nije mogao očekivati da će ga Real pozvati za prvog vratara ekipe. No bilo kako bilo, klub se našao u relativno nekomfornoj zoni, s obzirom na odlazak obojice seniorskih vratara. Dakle, bili su potrebni ne jedan, nego dva nova golmana. Prvi izbor kluba pronašli smo u našem provjerenom ‘rudniku zlata’ s juga Engleske, Brightonu. Točnije, u igraču koji je već odigrao mnogo utakmica i dokazao se u Premier ligi.

Njegovo ime je Robert Lynch Sánchez. Rodom je iz Cartagene u Španjolskoj, u čijem su lokalnom klubu krenuli njegovi nogometni početci. Ubrzo nakon toga se seli u 3 sata vožnje udaljeni Levante. Tu je pokazao raskoš svoga talenta, kao golman koji odskače kako visinom, tako i talentom od vršnjaka. To su na jednom turniru za uzraste od 17-20 godina primijetili i “Galebovi” iz Brightona te ubrzo pronašli zajednički jezik s Levanteom vezano za permanentni transfer. Nakon određenog vremena i selektiranja kroz razne kategorije i posudbe, u Brightonu je postao 3. golman seniorske ekipe, a dolaskom nama dobro poznatog Grahama Pottera i prvi izbor, primarno radi svoje kvalitete na lopti s obzirom da je Potter inzistirao na modernom pristupu gradnje igre od golmana. Među stativama svog kluba započeo je 87 utakmica kao starter, odnosno skoro pune 3 sezone, prometnuvši se u jednog od boljih i cjenjenijih golmana Premier lige

Nažalost po Roberta, njegova zadnja sezona u Brightonu i nije bila toliko dobra. U drugoj polovici sezone izgubio je svoje mjesto u ekipi zbog svađe s novim trenerom i imenjakom De Zerbijem. Ironično, povod je bilo isto ono što ga je dovelo u prvu momčad – igra s loptom! Naime, iako kvalitetan ‘passer‘, u njegovu igru sve su više potkradale greške (što smo imali prilike vidjeti i u ovih nekoliko utakmica u našem dresu), a imao je nesreću da je njegova zamjena Steele još bolji u tom segmentu golmanske igre.

Sánchez se tako našao natrag na mjestu 3. izbora u Brightonu, što mu mnogi danas znaju nepošteno koristiti protiv njega (“doveli smo 3. izbor Brightona da bude naš 1.”), s obzirom da se to dogodilo primarno zbog svađe s trenerom, a ne zbog manjka kvalitete. S obzirom na situaciju, Sánchez je opravdano inzistirao na odlasku, a naš klub je uvidio svoju šansu da dovede kvalitetnog, iskusnog, te relativno mladog golmana (25) za male novce po današnjim cijenama (25 milijuna funti). Iako je od nekih okarakteriziran kao panična kupovina, Robert za sada obavlja svoju dužnost više nego dobro, minus par grešaka u dodavanjima koje nas, srećom, još uvijek nisu koštale (za razliku od npr. Onane u Unitedu).

***

Ako se za nekoga može reći da je iznenađujuće došao u veliki klub onda je to Djordje Petrović. U djetinjstvu je maštao o dresu Crvene Zvezde, no nije ga dočekao. Kao talentirani klinac iz mjesta Požarevac s istočne strane Beograda kreće igrati u ekipi Presinga. Kako to obično biva, na turnirima mlađih uzrasta Djordja primjećuju skauti. Na njegovu žalost, ne oni „njegove“ Zvezde ili njihovog rivala Partizana, već Čukaričkog. Popularna Čuka u zadnjih par godina sve bolje vodi transfer politiku, a to im donosi i novce, ali i rezulate. Junak naše priče odlazi u Čukarički s nepunih 15 godina te par godina kasnije dolaze do izražaja njegove vratarske sposobnosti i on postaje broj 1. Nakon veoma dobrih nastupa za Čuku pojavljuje se interes „Večitih“, ali i grčkog Olympiakosa. Na iznenađenje mnogih dolazi ponuda New England Revolutiona od 1 milijun eura te Djordje odlazi u MLS.

Vecina stručnjaka je smatrala da je to potpuno pogrešan korak za njegovu karijeru i napredovanje, ali on je upravo ovo ljeto pokazao da su bili u krivu. Tada je došao je kao zamjena za Matta Turnera koji je otišao u Arsenal. Nakon samo jedne sezone gdje je postao najbolji pojedinac ekipe i član All-Star ekipe čini još jedan šokantni transfer – u veliki Chelsea. Nemalih 14 milijuna eura za ‘anonimusa’ iz MLS britki Engleski novinari dočekali su na nož, ali po svemu sudeći riječ je o velikom talentu koji na svakom uglu iznenadi svoje kritičare… a vjerujemo da će to nastaviti i kod nas.

Na kraju krajeva, poznavajući put današnja dva junaka naše priče ne trebamo se brinuti za budućnost među stativama. Strah je jedino da će se jedan od njih ‘ugušiti’ u nedostatku minuta, s obzirom da je rotaciju minuta najteže postići upravo na ovoj poziciji. Srećom, Kepu, koji iako ‘tek na posudbi’, se ne očekuje natrag iduće ljeto, kako i on sam javno govori.

Je li uprava odradila dobar posao ili su to samo bili ishitreni potezi – procijenite sami. Mišljenja sam da je to možda moglo biti bolje (npr. dovođenjem golmana svjetske klase kao što je Maignan), ali prve tekme Sáncheza djeluju obećavajuće. Vrijeme će pokazati, no jedno je sigurno, Chelsea mora biti konkurentan na svakoj poziciji s barem dva podjednako dobra igrača.Hej, čitatelju! Ovaj tekst, kao i svi ostali na portalu chelseacroatia.com, autorsko su djelo volonterskog uredničkog tima članova službeno priznate Udruge navijača Chelsea FC Hrvatska.

Sami financiramo hosting web stranice, kao i sve ostale troškove osnovnog funkcioniranja udruge – podrži naš rad učlanjenjem u udrugu simboličnom sezonskom članarinom kojom, uz postajanje dijelom najveće zajednice Chelseajevih navijača u regiji, dobivaš i ekskluzivni članski paket uz sva ostala prava i pogodnosti!

KAKO SE UČLANITI?

Odlasci na utakmice, razna događanja, nagradne igre i mogućnost aktivnog sudjelovanja su udaljeni samo par klikova mišem – vidimo se!

  Kategorije:
Vidi Više Članaka

O Autoru Članka

Roko Škrabić

Vječni "pobjednik" svih rasprava koje voli voditi više nego kruha jesti. Za njega je čaša uvijek napola puna, a trava uvijek zelenija u njegovome dvorištu. Student medicine i gorljivi zagovornik klasičnog liberalizma, kojeg uspješno nameće uzduž i poprijeko (oksimoron?!). U slobodno vrijeme se vrlo (ne)uspješno kladi vrlo (ne)preciznim prognozama ishoda sezone, zbog čega neki pošteni ljudi i dalje iščekuju isplatu. Po Splitu se priča kako je prodao dušu vragu, samo kako bi se kao presedan u izvještaje utakmica uvela opcija negativnih ocjena...

Vidi Više Članaka