Na putu prema dolje – 5 grešaka kluba

Na putu prema dolje – 5 grešaka kluba
28 veljače 22:58 2023

*Stavovi izneseni u ovoj kolumni su stavovi autora, te nisu nužno stavovi Chelsea Croatia portala ni udruge.

Da bismo analizirali određeno razdoblje potrebno je da prođe neko vrijeme. Sada u trenutku pisanja prošlo je malo manje od dvije godine otkada smo postali prvaci Europe te možemo zaključiti nekoliko stvari o iznimno turbulentnom periodu u međuvremenu.

Osvajanje Lige prvaka u Portu donijelo je puno radosti navijačima našeg kluba. Činilo se tada prema prikazanim igrama i zajedništvu da su ispred Chelseaja godine i godine dominacije svjetskim nogometom. Mason Mount, Christian Pulisic, N’Golo Kante, Kai Havertz, Antonio Rüdiger i ostali, zaludili su nogometni svijet svojim nastupima u Ligi prvaka. Momčad je igrala jako dobro pod vodstvom svima nama dragog Thomasa Tuchela, a jedino što je nedostajalo je bio igrač koji zabija 30 golova po sezoni. Ljetni prijelazni rok nije donio previše promjena u momčad, no kao onu najznačajniju valja istaknuti odlazak Oliviera Girouda u Milan i dolazak Romelua Lukakua iz Intera za tada rekordnih 113 milijuna eura. Tuchel je zagovarao novog napadača s obzirom na neefikasnost momčadi, a uprava je odlučila vratiti Lukakua na Stamford Bridge, igrača koji je imao želju završiti nedovršen posao u plavom dresu. I kao da je upravo ta odluka bila početak kraja šampionskog Chelseaja. Doduše, Chelsea i Lukaku u sezonu su krenuli jako dobro. Suvereno su plovili prvenstvom i bili na prvom mjestu sve do 14. kola. I sam Lukaku je počeo dobro, zabio Arsenalu, dvaput poentirao protiv Aston Ville te postigao odlučujući pogodak protiv Zenita u prvom kolu Lige prvaka. Nakon toga je forma blago opala, a nije ju stigao vratiti jer se ozlijedio pa onda i razbolio od koronavirusa. Sve to rezultiralo je s 3 mjeseca bez gola, a onda je uslijedio i “the interview” u kojem je takoreć iz ničeg izrazio želju za povratkom u Inter. To je dodatno narušilo atmosferu u klubu i Tuchel je bio primoran Lukakua ostaviti na klupi. Lukaku se tada javno ispričao no njegova loša forma nastavila se do kraja sezone i nakon samo jedne sezone vratio se u Inter na posudbu. Uz moć retrospektive svima je sada jasno da je to bio jedan od najgorih transfera našeg kluba u povijesti. Ali bilo nas je to ljeto prije 2 godine onih koji su već tada smatrali da je to promašen potez. Vratiti igrača za kojeg znamo kakvu ima prošlost, za tolike novce, i to dok je na tržištu bilo puno boljih opcija za puno manji iznos. Chelsea je prije Lukakua stvarao šanse i imao igru, no nakon njegovog dolaska sve se poremetilo.

1. greška

Sljedeća ključna stvar billa je produženje ugovora Antonia Rüdigera i Andreasa Christensena koje Chelsea nikako nije uspijevao dogovoriti. Rüdiger, ljubimac navijača, ključan igrač obrane te jedan od najzaslužnijih za osvajanje Lige prvaka u više je navrata odbijao ponude kluba jer je smatrao da zaslužuje veću plaću zbog svega što je napravio u plavom dresu. Uprava je ostala tvrdoglava i odgodila to pitanje za sami kraj sezone, a slična priča se odvila i s Christensenom. Rüdiger nije skrivao koliko voli Chelsea i odbijao je pregovarati s drugim klubovima, čekao je Marinu i njenu ponudu, sve kako bi ostao na Stamford Bridgeu. Čak su pregovori u jednom trenutku došli vrlo blizu dogovoru… i onda šok. Početak 2022. godine obilježio je invaziju Rusije u Ukrajinu. Iako se politika ne bi smjela miješati u sport, sudbina Chelseaja je u toj situaciji ostala u rukama politike. Romana Abramoviča tada su napadali zbog bliskosti s Vladimirom Putinom, iako je on to više puta opovrgnuo i čak bio predvodnik mirovne misije između Rusije i Ukrajine da se rat zaustavi. Cijeli svijet uvodio je razne restrikcije i zabrane protiv Rusa, posebice Ujedinjeno Kraljevstvo na čelu sa premijerom Borisom Johnsonom. U ožujku je Chelsea i službeno suspendiran te je Abramovič bio primoran napustiti Englesku i prodati Chelsea. U to vrijeme “sankcija” klub nije smio sklapati nove ugovore što je za direktnu posljedicu imalo odlazak Rüdigera u Real Madrid, te Christensena u Barcelonu. Time je momčad izgubila lidera svlačionice te jednog perspektivnog mladog igrača na ulazu u najbolje godine… I što je najgore, obojica su igrali na istoj poziciji. Ovaj fijasko s ugovorima bila je još jedna vrlo loša odluka koja se pokazala ključnom u budućnosti jer ukoliko želiš dominirati, prvi i najvažniji potez jest zadržati najbitnije igrače. No, njihovim odlaskom morali smo krenuti u kompletnu rekonstrukciju obrane što se odrazilo i na rezultate.

2. greška

30. svibnja Abramovič je nakon dvomjesečnih pregovora i službeno prodao klub konzorciju Boehly-Clearlake. Iako je bilo više desetaka ponuđača, Abramovič, koji je navodno imao pravo odlučivanja o kupcu, je procijenio da je Todd Boehly najbolji izbor. Ova odluka sigurno zahtijeva duže vrijeme odlučivanja i analiziranja, ali Chelsea je bio u situaciji da mora ekspresno pronaći nove vlasnike. Da li je to bila pravilna odluka, prerano je za suditi, ali američki ulagači u nogometu nemaju baš najbolju reputaciju, što smo primarno imali priliku vidjeti u Manchester Unitedu. Jedan od favorita za preuzimanje kluba bio je i saudijski princ, što bi bilo potencijalno bilo bolje rješenje. Novi vlasnici već na ljeto 2022. počeli su uvoditi nove kadrovske promjene i mijenjati samu politiku kluba. Klub su napustili do tada nezamjenjivi Petr Cech i Marina Granovskaja, a ljetnim prijelaznim rokom započela je potpuna rekonstrukcija.

3. greška

Primarna Tuchelova želja i zadatak nove uprave bila je nadomjestiti već spomenute važne igrače koji su otišli za besplatno. U klub su, od seniorskih igrača, stigli Marc Cucurella, Kalidou Koulibaly, Wesley Fofana, Raheem Sterling, Pierre-Emerick Aubameyang te na posudbu Denis Zakaria. Činilo se isprva da Tuchel ima povjerenje uprave, no nakon svega nekoliko loših rezultata šokantno je dobio otkaz. Ispostavilo se da je pravi razlog zapravo bilo neslaganje s novim vlasnicima. Nakon samo nekoliko dana Graham Potter dobio je povjerenje uprave i preuzeo plavu klupu na zapanjujuće dug ugovor od 5 godina, i to uz godišnju plaću od 12 milijuna funti. Todd Boehly mu je, smatravši ga jednim od najboljih stručnjaka, pružio maksimalnu podršku. Još jedan vrlo diskutabilan i riskantan potez nove uprave što se potvrdilo i kasnije, a potvrđuje se iznova iz dana u dan. Otjerati ljubimca navijača, trenera svjetske klase i osvajača Lige prvaka Tuchela, te postavljanje neiskusnog Pottera, i to sve dok je na tržištu bilo drugih, puno logičnijih opcija.

4. greška

Na klupi je Potter startao vrlo solidno, pobijedivši dvaput Milan i zauzevši prvo mjesto u skupini Lige prvaka. Međutim, vrlo teška sezona se i dalje nastavila, puno promjena u kadru momčadi i mnogobrojne ozljede rezultirale su lošom formom momčadi. 40-dnevna stanka zbog Svjetskog prvenstva kao da je bila slamka spasa za trenutnu situaciju u klubu da se barem malo regrupiramo. Nažalost, tome nije bilo tako. Nakon pauze ekipa je nastavila svoj strmoglavi pad koji dan danas još nije zaustavljen. Srećom, barem je zimski prijelazni rok odrađen dobro. Zapravo – vrhunski. Klub su pojačali svjetski talenti poput Jãoa Félixa, Benoîta Badiashilea, Mihajla Mudrika i Enza Fernándeza, no sve to tek uz prolazan i kratkotrajan utjecaj na formu, a do sada nikakav utjecaj na rezultatsku krizu koja je sada već poprimila razmjere najgore u modernoj povijesti kluba. Poraz protiv Borussije Dortmund ,Southamptona i Spursa kao da je kap koja je prelila čašu jer su sada čak i oni najstrpljiviji navijači počeli zagovarati odlazak Grahama Pottera…

5. greška

Nakon ovog sažetka zadnje dvije godine možemo izdvojiti neke ključne trenutke, odluke, odnosno greške koje su nas dovele tu gdje smo sada. Po meni, to su sljedećih 5 trenutaka:

  1. Dovođenje Lukakua za 113 milijuna eura te pokušaj gradnje igre oko njega.
  2. Neproduživanje ugovora Rüdigeru (te donekle Christensenu).
  3. Odabir novih vlasnika.
  4. Otkaz Thomasu Tuchelu.
  5. Odabir Grahama Pottera.

Te predivne noći 29. svibnja 2021. izgledalo je kao da nam slijede mirne godine dominacije, a dogodilo se sve suprotno. Istina, do toga je doveo niz nesretnih okolnosti, ali i niz promašenih odluka. Međutim, često kažemo da se sve događa s razlogom, te nam ne preostaje ništa drugo nego se napuniti strpljenjem i vjerom da dolaze neka bolja vremena za Chelsea… Kako kaže Dolly Parton, “if you want to see the rainbow, you have to put up with the rain“.Hej, čitatelju! Ovaj tekst, kao i svi ostali na portalu chelseacroatia.com, autorsko su djelo volonterskog uredničkog tima članova službeno priznate Udruge navijača Chelsea FC Hrvatska.

Sami financiramo hosting web stranice, kao i sve ostale troškove osnovnog funkcioniranja udruge – podrži naš rad učlanjenjem u udrugu simboličnom sezonskom članarinom kojom, uz postajanje dijelom najveće zajednice Chelseajevih navijača u regiji, dobivaš i ekskluzivni članski paket uz sva ostala prava i pogodnosti!

KAKO SE UČLANITI?

Odlasci na utakmice, razna događanja, nagradne igre i mogućnost aktivnog sudjelovanja su udaljeni samo par klikova mišem – vidimo se!

  Kategorije:
Vidi Više Članaka

O Autoru Članka

Administrator

Vidi Više Članaka