Polako, ali sigurno ušli smo u eru kada je na pozornici sve više i više „velikih“ igrača u ulogama novopečenih trenera. Igrača koji nakon završetka svojih bogatih nogometnih karijera pokušavaju pokazati da im je još uvijek mjesto na terenu, iako u znatno izmijenjenoj ulozi. Smjena generacija je vidljiva, kako na terenu, tako i uz out linije. I dok smo se do skora divili Wengeru, Fergusonu, Capellu, i sličnima, danas su na sceni neki novi „klinci“
Pretpostavljam da bi svatko od nas bez ikakvih problema mogao ispucati minimum pet imena koji su prošli gore navedeni put, a sada pred kamerama objašnjavaju sve ono što su prolazili kao igrači. S druge strane treneri koji nisu imali toliko uspješnu nogometnu karijeru, pomalo nam prođu ispod radara sve dok se ne pojave na naslovnicama portala nakon skidanja skalpa nekome od „velikana“
Sličnim putem išao je i novi trener ekipe iz Londona.
Nakon osam nastupa za drugu ekipu Stuttgart Kickersa, i 69 utakmica za SSV Ulm u trećoj diviziji, Tuchel je bio na rubu da objesi kopačke o klin zbog ozbiljne ozljede koljena sa samo 24 godine. I kako to u pravilu bude, u svakom zlu ima i nečega dobroga.
Za vrijeme njegovog boravka u SSV Ulm trener mu je bio ni manje ni više nego veliki Njemački stručnjak Ralf Rangnick. Nijemac je na kraju uspio Ulm uvesti i u Bundesligu, ali je ubrzo nakon toga dobio poziv od VFB Stuttgarta, što će se na kraju pokazati kao početak trenerske karijere i za mladog Tuchela.
Unatoč ozbiljnoj ozljedi koljena Tuchel se nije predavao. Ništa čudno za jednog Nijemca neki bi rekli. Nakon što je odlučio da želi svoju nogometnu karijeru staviti na kušnju još jednom, odlučio se na krajnje neobičan potez.
Kontaktirao je upravo Ralfa Rangnicka i zamolio ga da ga primi na probu u ekipu VFB Stuttgarta.
Nakon što se na žalost, ili na sreću, pokazalo da koljeno ipak nije spremno za profesionalnu karijeru, upravo Rangnick radi potez kojem se ni sam Tuchel nije nadao. Naime, ponudio mu je mjesto mentora u školi nogometa, nakon čega je sve i krenulo. U-14, U-15, U-19, redom je trenirao Tuchel i ostavljao zavidne rezultate.
Nije prošlo mnogo vremena da bi dobio i prvi „ozbiljniji“ posao. Augsburg FC je bila ekipa u kojoj se kao mlad razvijao, i upravo tamo je dobio posao glavnog trenera U-19 selekcije. Nakon položenih trenerskih licenci prebacio se da vodi i njihovu rezervnu ekipu u kojoj je ni manje ni više bio, pazi sad – Julian Nagelsmann.
Interesantno je spomenuti da je Tuchel u tom trenutku upravo Nagelsmannu dodijelio ulogu skautiranja protivničkih ekipa, te ga na taj način možda i usmjerio tamo gdje je danas.
Nakon tri godine preuzima U-19 ekipu Mainz 05, čija je prva ekipa u tom trenutku ispala iz Bundeslige pod vodstvom tada već bivšeg Jurgena Kloppa.
2009. godine uzima prvenstvo Njemačke za mlade i samim time ističe sebe kao mladog i perspektivnog trenera. Mainz 05 se u isto vrijeme uspijeva vratiti u Bundesligu, a uprava povlači hrabar potez i ulogu prvog trenera umjesto do tada Jornu Andersonu, daje mladom Tuchelu, koji u tom trenutku sa 36 godina i 9 godina trenerskog staža dobiva prvi pravi posao.
Netko će tu probati povući paralelu između sada već bivšeg trenera Lamparda i Tuchela. Naizgled slični treneri, sa potpuno različitim početcima trenerskih karijera. Tuchel je za razliku od Lamparda išao malim koracima, vodeći postepeno selekcije od mlađih uzrasta pa na kraju i prvog tima. Važno je napomenuti da je upravo taj put u većini slučajeva jedini logičan, gdje veliki klubovi ujedno uz razvijanje mladih igrača, razvijaju i mlade trenere.
Uz skroman budžet, i limitirane igrače, Tuchel ipak uspijeva od Mainza napraviti top 10 ekipu u Njemačkoj. 4-1-2-1-2 i 4-2-3-1 bile su najčešće formacije koje bi dosta puta i tijekom same igre poprimale drugačije oblike. Što je i danas ostalo kao nešto što ga može obilježiti, trenerom koji se voli prilagoditi protivničkoj ekipi.
Nakon odlaska Jurgena Kloppa sa klupe Crno- žutih, bilo je i više nego jasno da je njegov jedini legitimni nasljednik upravo Thomas Tuchel, kojeg su pratili još od 2009. kada im je uzeo prvenstvo mlađih uzrasta.
Ne plašeći se izazova, gladan uspjeha i želje za dokazivanjem preuzima posao u namjeri da od Dortmunda stvori brend i da bude prepoznat protiv bilo koje ekipe da igra. Za razliku od Kloppa i njegovog Gagenpresinga, i munjevitih kontri, Touchel teži malo drugačijem sistemu, s balansiranom ekipom s kojom traži posjed lopte i kontrolu igre, po modelu na tadašnju Barcu. Formacije koje je koristio bile su slične onima iz Mainza s vidljivim rotacijama u 3-2-5 ili 3-2-4-1.
U 107 utakmica koje je vodio na klupi Borussie ostvario je 69 pobjeda, 20 neodlučenih i 18 poraza.
Od trofeja iz Dortmunda ostaje mu samo onaj iz 2017. kada je uzeo DFB Pokal, odnosno Kup Njemačke. U ligi u kojoj je više-manje sve predodređeno za Bavarce, mnogi će smatrati i to uspjehom. Valja napomenuti da je već u svojoj prvoj sezoni u Dortmundu osvojio velikih 78 bodova, što je količina koja bi osigurala naslov u 49 od zadnjih 52 sezona. Kako bilo, glavni je uspjeh uistinu bila afirmacija nekoliko igrača koji su i danas na vrhunskom nivou zastupljeni u svojim klubovima. Pred kraj njegovog vremena u Dortmundu došlo je do sukoba s upravom koja je odlučila prodati stožerne igrače – Hummelsa, Gundogana i Mkhitaryana iako je garantirala da neće.
Nakon dvije godine, na iznenađenje mnogih prelazi u francuski PSG, koji je u tom trenutku predstavljao ono što su u svojim zemljama bili Bayern, Juventus i slični. Najkvalitetnijoj ekipi u Francuskoj bilo je predodređeno prvenstvo i kupovi, dok mu se kao glavni cilj, s obzirom na investicije u momčadi, postavilo osvajanje Lige prvaka. Kao ni do sada, Nijemac se nije bojao izazova, prihvatio je posao i ušao u svlačionicu prepunu zvijezda i brendiranih igrača. U svlačionici s dva u tom trenutku možda i najtalentiranija, a u isto vrijeme i egoistična igrača Neymarom i Mbappeom, postavio je sebi ljestvicu jako visoko. Na prvi pogled ekipa je bila idealna za voditi, uistinu i je sve dok je navedeni dvojac bio sretan i zadovoljan. Kako je Neymar više izbivao s terena nego što je bio na njemu, Tuchel je imao prigodu implementirati svoju filozofiju i način igre.
U Francuskoj je odradio sasvim solidan posao. Dva Super kupa, jedan Liga kup i dva prvaka Ligue 1, prilično su dostojni rezultati, iako će mnogi reći da je to bilo i za očekivati.
Ono što mu je po meni nedostajalo u finalu Lige prvaka je jedan od ključnih igrača u tom trenutku, Verratti, na kojeg zbog ozljede nije mogao računati. I nekako nakon tog izgubljenog finala počela je priča o njegovom odlasku. Malo nespretnih izjava u medijima bilo je dovoljno da se zakači s onima kojima je najmanje trebao. Upravom kluba. To je nešto što svaki trener želi izbjeći. Zamislite situaciju kada roditelji svom djetetu kupe omiljene igračke, a dijete nakon nekog vremena umjesto da pospremi sve te igračke koje je dobio nastavi tražiti nove.
Ali, koliko je zapravo Tuchel bio kriv u priči kada vas „roditelji“ naviknu na luksuz? Pa očekivati je da ćeš tražiti dok ide, pogotovo ako misliš da si jako dobro koristio trenutne „igračke“. Zna se čija je posljednja.
I tako je nakon Njemačke došao red da se oprosti i od Francuske. 95 pobjeda, 12 neodlučenih, i 20 poraza, da ne znate da je to PSG naklonili bi se do poda. Ovako ipak moramo skinuti kapu, ali za naklon mora proći nešto što se zove Premier liga.
Što smo zapravo naučili o Tuchelu kroz gore navedeni put?
Ako moram iskoristiti jednu riječ kojom bi opisao novog stratega Chelsea, to je SVESTRANOST.
Mnogi će ga po stilu igre usporediti s Guardiolom. Kontrola igre, posjed, veliki broj dodavanja. Sve to su poveznice, međutim ono što Tuchel još ima jeste promjena sustava, i od toga ne preže. Stil igre prilično je jasan. Mješavina Kloppovog Gagenpresa, i Guardioline Tika-take. Pod svaku cijenu protivničkoj ekipi želi dati što manje prostora za igru. Visokim presingom nastoji brzo vratiti loptu u svoj posjed. To je bilo itekako vidljivo u njegovoj prvoj utakmici na klupi Chelsea.
U najpoznatijoj nogometnoj školi Barcelone, La Masia ima pravilo zvano Pravilo 5 sekundi. Naime po izgubljenoj lopti, imate 5 sekundi da u visokom tempu i punom trku pokušate vratiti posjed lopte. U trenutku kada ste izgubili loptu, protivnički igrač ima najmanje vremena za pregled i odabir dodavanja, budući da je lopta oduzeta u većini slučajeva dok se brane, a tada je koncentracija igrača velika baš na mjestu gdje je lopta izgubljena. Tada vi kao ekipa zapravo imate najviše šanse da je i povratite. Zvuči jako jednostavno, ali u praksi je to nešto što se kao što sam napisao uči od malih nogu. Dovoljno je da jedan igrač ne izvrši traženi pritisak i sve je propalo. Zato se nakon tih 5 sekundi, ukoliko niste uspjeli povratiti posjed, vraćate u zonu obrane.
Ovo gore je, barem meni, bilo izrazito u prvoj utakmici. Zapravo se ne sjećam kada je Kova toliko lopti oduzeo i presjekao u posljednjoj trećini.
Stil je dakle jasan, a formaciju voli mijenjati. Ono što je zapravo bitnije od svega je hoće li uspjeti dobiti svlačionicu. Veliki broj igrača je ipak razočaran odlaskom Lamparda. Kako će se na njih odraziti dolazak Nijemca veliko je pitanje. Tuchel definitivno donosi restart koji je po meni bio nužan. Trener je koji je pokazao da zna. Ima veliko poštovanje Guardiole i Kloppa, i u ovom trenutku jedino je raspoloživo rješenje za Chelsea. Preuzeo je ekipu na pola sezone i iluzorno je očekivati borbu za titulu. Sam Tuchel je to izjavio, ali je kao realan cilj naveo borbu za top 4 i Ligu prvaka iduće sezone. Koliko je to moguće vrijeme će pokazati. Ono što nama kao navijačima kluba preostaje je da i ovu sezonu strepimo za to četvrto mjesto. Pomalo naviknuti na sezonu punu nerviranja možemo samo poželjeti mu sreću u radu, da ga ozljede u ekipi zaobiđu te da mu njegove „igračke“ ispune očekivanja. Možda i najbitnije od svega – da ostane u dobrim odnosima sa „roditeljima“.
Hej, čitatelju! Ovaj tekst, kao i svi ostali na portalu chelseacroatia.com, autorsko su djelo volonterskog uredničkog tima članova službeno priznate Udruge navijača Chelsea FC Hrvatska.
Sami financiramo hosting web stranice, kao i sve ostale troškove osnovnog funkcioniranja udruge – podrži naš rad učlanjenjem u udrugu simboličnom sezonskom članarinom kojom, uz postajanje dijelom najveće zajednice Chelseajevih navijača u regiji, dobivaš i ekskluzivni članski paket uz sva ostala prava i pogodnosti!
KAKO SE UČLANITI?
Odlasci na utakmice, razna događanja, nagradne igre i mogućnost aktivnog sudjelovanja su udaljeni samo par klikova mišem – vidimo se!