“Patnje” mladog Wernera

“Patnje” mladog Wernera
02 srpnja 20:26 2020

Čitajući ovu lektiru u školi, shvatio sam mnoge stvari. Primjerice, da je dosadna i ne može se pročitati do kraja. Ipak, u meni je pobudila određene osjećaje, skoro kao i dolazak Time Wernera u Chelsea…

Na HRT-u je utakmica između Rijeke i Stuttgarta u Stuttgartu za prolazak u skupine Europske lige. Rijeka donosi prednost od 2-1 iz susreta na Kantridi. Ipak, Stuttgart je bolja momčad i anulira prednost povevši 2-1. Nedostaje im još samo jedan pogodak. U igru u drugom poluvremenu ulazi mlađahni i tada još nepoznati Timo Werner. Iako je Stuttgartova priča u Europi završila, Timova tek počinje…

Sezone 2013/2014 Timo je odigrao 35 nastupa u svim natjecanjima, a postigao je pet golova uz isto toliko asistencija.  Također je potpisao prvi profesionalni ugovor sa Stuttgartom do 2018.

Izvor: https://www.transfermarkt.com/timo-werner/leistungsdaten/spieler/170527/plus/0?saison=2013

Zanimljiva je činjenica kako je debitirao za klub u kvalifikacijama za Europsku ligu u susretu protiv FC Botev Plovdiva sa samo 17 godina, 4 mjeseca i 25 dana postavši tako najmlađi debitant u povijesti Stuttgarta. Prvi gol je zabio protiv Eintracht Frankfurta te postao najmlađi strijelac u povijesti Stuttgarta, a dvama pogocima protiv Freiburga upisao se kao treći najmlađi igrač u Bundesligi sa zabijena dva pogotka na jednoj utakmici. Od mladih dana Timo već nosi epitete s „ naj-“ , a nije se još niti zagrijao…

Nažalost, Timo ne uspijeva dovoljno sazrijeti u svojoj drugoj sezoni u Stuttgartu te skuplja „samo“ 33 nastupa, zabija tri i asistira za jedan pogodak. U njemačkom je kupu odigrao mizernih 14 minuta (Stuttgart rano ispada od Bochuma), a Stuttgart je bio tek 14. na tablici Bundeslige.

Sljedeće sezone se događa pomak za Wernerovo stanje u klubu. Naime, od 36 utakmica koje je odigrao te sezone, čak je 29 započeo te je zabio sedam golova uz pet asistencija. Međutim, patila je njegova realizacija te nije zabijao ono što je trebao. Možda je to bio jedan od razloga zašto je bio „ispod“ radara većine europskih giganata i pritom bio lak plijen za mladi klub iz Leipziga.

Lepizigska avantura

11. lipnja 2016. Timo Werner potpisuje sporazum sa RB Leipzigom koji ga otkupljuje iz VfB Stuttgarta za 10 milijuna eura, tada rekordnog iznosa za Leipzig.  Ovo je ujedno sezona prekretnica za razvoj mladog Wernera u kojoj sva raskoš njegova talenta konačno doseže svjetlost dana. U cilju razumijevanja igre vidi se znatno poboljšanje, a i Wernerov finish puno je bolji što pokazuje i statistika:

Od svih utakmica koje je te sezone odigrao, njih čak 29 igrao je na poziciji centralnog napadača pritom zabivši čak 19 golova od ukupno 21. Tokom sezone je također i asistirao četiri pogotka. Timo Werner je pod trenerom Ralfom Rangnickom procvjetao. Što bi rekli prodavači sumnjivih proizvoda na TV-u, „Ali to nije sve!!!“

Wernerova priča sve više raste iz sezone u sezonu. Zahvaljujući velikom uspjehu Leipziga u Bundesligi, premijerno su nastupili u skupinama Lige prvaka. Nažalost, u grupi s Bešiktašom i Portom nisu uspjeli dohvatiti  daljnji nastavak natjecanja, već su se plasirali u Europsku ligu. Timo nije razočarao niti jednom. Naime, u Ligi prvaka je postigao tri zgoditka, dok je u Europskoj ligi bio još bolji: četiri gola i dvije asistencije u pet utakmica. Timo je između ostaloga i prestigao Charlyja Körbela postavši najmlađi igrač u Bundesligi koji je došao do 150 nastupa. Najbolje se istaknuo kao centarfor gdje je u 40 nastupa postigao čak 20 pogodaka.

Sezonu 18/19 je Leipzig pomalo pao u formi i igrao „tek“ kvalifikacije za Europsku ligu ispavši u grupini s Rosenborgom, Celticom i „Red Bull Salzburgom iz Leipziga“.

Timo je u svojoj predzadnjoj sezoni u Leipzigu igrao slabije nego prethodne sezone. U 37 susreta mrežu je zatresao 19 puta, a pripremio deset pogodaka. Ipak, stvari se počinju na bolje mijenjati dolaskom mladog trenera Juliana Nagelsmanna.

SEZONA 2019/2020

Leipzig je u novu sezonu ušao s novim vodstvom. Mladi i perspektivni (bivši) trener Hoffenheima Julian Nagelsmann dobio je zadatak izboriti plasman u Ligu prvaka, a možda i pomrsiti planove Bayernu u borbi za prvaka Bundeslige. Werner je, iako se jako razvio u dosadašnjoj karijeri, ništa se ne može usporediti sa zvijeri koja je pandžama derala bundesligaške i europske travnjake ove sezone.

Pod Nagelsmannom, Wernerov postotak asistencija i golova naglo se povećao. Naime, zahvaljujući većoj slobodi, Werner ima raznih prilika za naći se u izražajnim situacijama i pokazati umijeće „finishinga“. Stoga mu ove sezone nije muka postizati gotovo jedan gol po utakmici (0.72 xG) te respektabilnih 0.27 asistencija po utakmici ( 0,27 xA). Werner je usto i jedan od najbržih igrača na svojoj poziciji i nije mu neki problem ležerno pretrčati ili jednostavno zaobići obrambenog igrača u napadu pred golom. Naročito s čak 30 dodira po utakmici koliko ima 30 metara pred golom.

Ipak, nije sve tako bajno. Naime, Werner ne pokazuje preveliku zainteresiranost u obrani. Iako mu Nagelsmann to ne zamjera jer ga priprema za druge poslove, Premier liga nešto je drugo.

Na grafičkom prikazu možemo uočiti kako su dvojica napadača iz Premier lige, Aubameyang i Mane, puno aktivniji u obrani od sada posebno nam dragog Wernera. Auba se posebno ističe u blokovima pred vlastitim vratima, a Sadio Mane se pak ističe nad dobivenim duelima i uklizavanjima.

U dosadašnjem dijelu sezone Werner je postigao za njega rekordna 32 pogotka u svim natjecanjima i podario 13 asistencija suigračima.

Timo u Chelseaju

Već sam naveo osnovne Wernerove kvalitete, a ponajviše brzinu. Naime, Premier ligom dominiraju visoki, robusni i spori stoperi kojima će biti mali problem čuvati Wernera poglavito na brzinu.

Chelsea već godinama ima problema sa zabijanjem pogodaka s desne strane. Werner je jedno od rješenja tome problemu. Naime, prema ovome grafikonu vidimo kako je ove sezone značajno popravio šut s desne strane, tj. postotak zabijenih golova naspram šutova na gol. Dakle, zajedničkim snagama bi Ziyech i Werner mogli desnu stranu Chelsea pretvoriti u kuću strave za obrane Premier lige.

Tomu doprinosi i završetak akcija kojih Timo zasigurno mnogo ima. Tako vidimo kako novopridošli Nijemac ima raznih manevara i načina kako savladati suparničke vratare.

U prilog prve dvije statistike, ovdje vidimo kako je Werner među igračima do 24 godine najveći primatelj lopti u šesnaestercu naspram dodirima po utakmici (u čemu je na tronu). Tako se možemo osloniti na Wernerovo veliko iskustvo u primanju loptu i ostavljanju našim krilima i eventualno drugom napadaču u kontranapadu ili polukontri. Tu bi Timo još jednom profitirao zahvaljujući superiornoj brzini u usporedbi sa sporim braničima.

Također, u bitnim bi utakmicama mogao pokazati svu raskoš talenata kako bi mogao biti ključan igrač Chelsea u bitnim utakmicama. Iako je proteklih par sezona malo smanjio broj golova, ove je sezone uspio do čak 25% svih pogodaka „utrpati“ ekipama na samom vrhu tablice.

Frank Lampard bi ga trebao koristiti ponajprije sparenog s nekim drugim napadačem. Iako osobno smatram kako bi on i Giroud uspješno funkcionirali jer bi Giroud bio zadužen za odvlačenjem igrača u skok igri ili kao mantinela posluživao Timi šanse za udarac, malo modernija verzija ipak bi bila tandem Tammy- Timo ili ti „T&T“. Naime, dva mlada brzonoga igrača mogla bi brzim kretnjama dobivati stopere na rad nogu i lažnjake, a potom bi nove snage s krila (Willian, Ziyech, CHO, RLC?) i iz veznog reda (ponajviše Mount i(li) Barkley) uskakale u napad praveći velike probleme suparnicima. Nažalost, netko će jednostavno morati otpasti iz rotacije ili će morati spustiti malo svoj ego i izmjenjivati se sa suigračima. Tu bi spadali već spomenuti Giroud, no i mladi Hudson-Odoi te Ziyech ili odlični Pulisic.  Za početak, Timo ne bi bio dobar kao samostalan napadač. Razlog je vrlo jednostavan: igra glavom. Naime, jedan je od slabijih igrača glavom na svojoj poziciji, a nije niti posebno dobar u dobivanju duela što je jedna od velikih karakteristika Premier lige. Fizički nadaren i brz, ne može se sam nositi sa znatno snažnijim i jačim stoperima koji će mu i doslovno i preneseno stvarati glavobolje.

Jedna od opcija, no i manje vjerojatna je da će Timo zaigrati na lijevom krilu kao podrška Abrahamu u napadu. Ipak, bitno je naglasiti kako je proteklih par sezona gotovo isključivo igrao špicu u sistemu s dva napadača te bi mu promjena možda malo teže „sjela“.

Zaključak

Smatram kako Frank ima viziju kako ponovno složiti šampionsku momčad sastavljenu od mladih, no i ponekog stranca. Nadalje, vidi se kako naprosto uživa u utakmicama i prenošenju svojih zasigurno velikih znanja mladićima koji tek trebaju preuzeti kormilo plavog broda koji, nadajmo se, dugo nije ovako stabilno i sigurno plovio ka sigurnome cilju.



Hej, čitatelju! Ovaj tekst, kao i svi ostali na portalu chelseacroatia.com, autorsko su djelo volonterskog uredničkog tima članova službeno priznate Udruge navijača Chelsea FC Hrvatska.

Sami financiramo hosting web stranice, kao i sve ostale troškove osnovnog funkcioniranja udruge – podrži naš rad učlanjenjem u udrugu simboličnom sezonskom članarinom kojom, uz postajanje dijelom najveće zajednice Chelseajevih navijača u regiji, dobivaš i ekskluzivni članski paket uz sva ostala prava i pogodnosti!

KAKO SE UČLANITI?

Odlasci na utakmice, razna događanja, nagradne igre i mogućnost aktivnog sudjelovanja su udaljeni samo par klikova mišem – vidimo se!

Vidi Više Članaka

O Autoru Članka

Rafael Kovač

Vidi Više Članaka