Šest utakmica. Pet startova. Tri gola i tri asistencije. Izgubljeno finale. To je najkraće moguće rečeno učinak Christiana Pulisica na ovogodišnjem Gold Cupu i to bi zvučalo uistinu sjajno da se ne radi o Gold Cupu. Vjerujem da je većina vas čula za dobre nastupe dugo iščekivanog pojačanja Bluesa, ali je i s razlogom bila skeptična prema njima zbog kvalitete samog tog natjecanja. Stoga, u ovom ćemo tekstu objasniti čemu se imamo radovati, a čemu baš i ne.
Dakle, od 15. lipnja do 7. srpnja trajao je CONCACAF Gold Cup, prvenstvo za reprezentacije zemalja Sjeverne Amerike. Za početak jedna informacija – najvredniji igrač tog natjecanja jest upravo glavna zvijezda reprezentacije SAD-a, Pulisic. Transfermarkt ga cijeni na 60 milijuna € što je više nego ukupna vrijednost većine ekipa na Gold Cupu. Najveći favoriti prvenstva bili su naravno SAD i Meksiko koji su se i sreli u finalu koje je otišlo na stranu Meksikanaca s 1-0 u regularnom vremenu. Najbolji strijelac kupa bio je Kanađanin Davis sa šest pogodaka, najbolji igrač poznati Meksikanac iz Wolverhamptona, Raúl Jiménez, a najbolji mladi igrač naš Pulisic.
Amerikanci su redom pobjeđivali: Gvajanu (4-0), Trinidad i Tobago (6-0), Panamu (1-0), Curaçao (1-0) i Jamajku (3-1). Do finala su primili samo jedan pogodak i to tek u polufinalu protiv Jamajke, a zanimat će vas informacija da je u utakmici protiv Curaçaa 20-godišnji Pulisic dobio čast nositi kapetansku vrpcu. Iako mlad, Christian je uvjerljivo najveća zvijezda svoje reprezentacije i zasigurno se mnogo toga u ekipi vrtilo upravo oko njega. Nije imao pouzdane igrače oko sebe kao u Dortmundu stoga je vjerojatno i sam bio svjestan da u napadu mora preuzeti glavnu riječ i tako se to i činilo tijekom cijelog Gold Cupa. Imao je puno solo prodora koji su uglavnom bili poprilično uspješni, no ostaje osjećaj da je u nekoliko situacija loptu mogao proslijediti i ranije, ali ponavljam, zbog (ne)kvalitete suigrača on to vjerojatno i nije činio. Nadalje, u pozitivnom smislu istaknuli su se njegovi centaršutevi koji su urodili i golom u dva navrata i ta preciznost i osjećaj za ubačaj mu je zasigurno jedna od velikih vrlina. Ono što ne trebam posebno isticati jest njegova brzina i sposobnost driblinga u punom trku koja mu omogućava da s lakoćom protrči kroz obrambene linije protivnika. Ali, i sami ste pročitali na vrhu ovog odlomka kakvi su to protivnici bili. Bitna stavka ovog turnira i Pulisicevih predstava jest pozicija na kojoj je igrao. Iako ga se vodi kao desno krilo i to je igrao u većini slučajeva u Borussiji, Christian je cijeli Gold Cup zapravo proveo na lijevoj strani što ne znači da se u ponekim situacijama nije znao naći i na desnoj. No, oba ubačaja koja su rezultirala pogotkom došla su s lijeve strane nakon što se namjestio na njemu jaču, desnu nogu.
Sa slike se vidi da je američka reprezentacija preferirala 4-1-4-1 formaciju koja se gdjegdje tumačila i kao neka verzija 4-3-3 gdje bi Pulisic na papiru zauzimao onu lijevu poziciju u veznom redu, no to nebi bila najsretnija interpretacija. Ovo je jako bitno jer možemo zaklljučiti da je Pulisic sam odabrao tu poziciju zbog renomea koji ima igrajući za top europski klub, za razliku od svojih kolega. Stoga, bilo bi ispravno pretpostaviti kako će, barem pozicijski, Pulisic zamijeniti Edena Hazarda u Chelseaju. Oboje su dešnjaci, vrlo brzi te imaju zavidan dribling (Belgijanac više zavidan, naravno) i „njeguju“ cutting inside. Ono što se zamjera Amerikancu, uz povremenu sebičnost, jest nedovoljno dobar finishing, no vjerujem da s iskustvom i kvalitetnim treningom i to može doći. Napomenuo bih još da od tri njegova gola, dva su bila na istoj utakmici gdje je oba puta pospremio golmanov odbijanac u nečuvanu mrežu. Da ne duljim dalje, imate kratak video s Pulisicevim highlightsima s toliko spominjanog Gold Cupa na dnu članka u kojem se i sami možete uvjeriti u neke prethodno iznesene činjenice. Moje je osobno mišljenje kako kupovina ovog mladog Amerikanca hrvatskih korijena nije bila uzaludna i s obzirom na godine možemo očekivati velike stvari. Ali, ove ljetne predstave u nacionalnom dresu treba uzeti s dozom opreza jer se ipak radi o razini nogometa koja je za nekoliko klasa ispod one u kojoj će se mladi Pulisic ubrzo naći. Svejedno, jedva čekam njegovo priključenje Bluesima u predsezoni i suradnju s Frankom.
Hej, čitatelju! Ovaj tekst, kao i svi ostali na portalu chelseacroatia.com, autorsko su djelo volonterskog uredničkog tima članova službeno priznate Udruge navijača Chelsea FC Hrvatska.
Sami financiramo hosting web stranice, kao i sve ostale troškove osnovnog funkcioniranja udruge – podrži naš rad učlanjenjem u udrugu simboličnom sezonskom članarinom kojom, uz postajanje dijelom najveće zajednice Chelseajevih navijača u regiji, dobivaš i ekskluzivni članski paket uz sva ostala prava i pogodnosti!
KAKO SE UČLANITI?
Odlasci na utakmice, razna događanja, nagradne igre i mogućnost aktivnog sudjelovanja su udaljeni samo par klikova mišem – vidimo se!
Mlada nada hrvatskog kvizaštva s čak dva skoro pa uspješna, ali i jednim pobjedonosnim nastupom na Potjeri. Završio zagrebački MIOC s odličnim, trenutno studira strojarstvo. U svojoj raskošnoj nogometnoj karijeri sakupio je preko dva (čitaj: ukupno tri) nastupa za limače NK Zeline. Ne voli kišobrane, povrće i Pepa Guardiolu. Inače, uživa u Monty Pythonu, Seinfeldu, Johnny Cashu, čvrstom nogometu i dugim šetnjama uz more.