Ove sezone smo uveli novinu, ocjenjivanje igrača nakon svake utakmice od -3 do 3, pri čemu 0 predstavlja neutralnu ocjenu, onu od koje se polazi, (‘ni dobar ni loš’), a preostale su ocjene dobre, odnosno loše ovisno o udaljenosti od te nule.
Nakon 59 službenih utakmica sada imamo i konačne prosječne ocjene svih igrača pa ćemo ih redom ‘prozvati’ i kratko prokomentirati u formatu – ocjena (nastupi) broj CheCro titula igrača utakmice.
Treba napomenuti da standardni opis jednokratnih ocjena ne odgovara ovim cjelosezonskim, već bi opisi bili otprilike ovakvi:
iznad 1.50 = odlična sezona 1.25-1.50 = vrlo dobra 1.00-1.25 = dobra 0.75-1.00 = o.k. 0.5-1.00 = ne baš o.k. ispod 0.5 = loša sezona
1. Eden Hazard – 1.54 (52) 15 MotM
Ovaj rekord bi mogao potrajati. Ne vidim kako bi ijedan naš trenutni igrač mogao za cijelu sezonu preći 1.5, a Hazard za to, nažalost, više neće imati priliku.
21 gol i 17 asistencija. Vrlo dobar učinak, iako je i sam Eden priznao da mu sezona ”nije bila najbolja”… Zamislite, ovakav učinak, ovakva prosječna ocjena, ovoliko titula za igrača utakmice… i to u ne-najboljoj sezoni. Sve govori kakvog igrača upravo gubimo. Vjerojatno i najboljeg kojeg smo ikada imali.
2. N’Golo Kanté – 1.39 (53) 8 MotM
Novi najbolji igrač kluba. Koplja su se lomila oko njegovog prelaska na ofenzivniju poziciju, a činjenica da je cijela ta priča u potpunosti utihnula kako je sezona odmicala, sve govori o tome kakvu malu igračinu imamo i (srećom) ne gubimo.
Kanté je zasukao rukave, poradio na svojoj pass igri, poradio na svojim dolascima iz drugog plana, i nastavio terorizirati protivničke ekipe duboko u njihovoj polovici, a počesto i u našoj. Iminentnim odlaskom Sarrija se potencijalno vraća na dublju poziciju, a u tom slučaju mu je ova sezona poslužila kao svojevrsna obuka u ‘ostalim’ nogometnim vještinama. N’Golo ju je prošao s vrlo dobrom ocjenom od 1.39!
3. Callum Hudson-Odoi – 1.37 (24) 5 MotM
Jedno vrijeme je bio iznad 1.5 i Edena Hazarda, ali bi zaista bilo nakaradno da se tu i zadržao. Ovako je zasluženo završio na vrlo visokih 1.37, par decimala iza Kantéa.
Dugo smo ga čekali, bijesnili na Sarrija što ga ne koristi, i na kraju ga dočekali u punom sjaju, nakon što se ispostavilo da ga Talijan taktički obučava za igru na najvišoj razini. Svoju priliku je ugrabio s obje ruke te postao drugi izbor (iza Hazarda) među krilnim igračima pored neusporedivo iskusnijih Pedra i Williana.
Nažalost, na kraju se ozlijedio te će s terena izbijati sve do početka 2021, što je neizreciva šteta… S pozitivne strane, barem će se stišati smiješne glasine o prelasku u Bayern, što iskreno ne znam za koga bi bio gluplji i besmisleniji potez – igrača ili klub.
4. Ruben Loftus-Cheek – 1.32 (40) 9 MotM
Slično kao i Calluma, i njega se čekalo. Na početku sezone je iza Kovačića i Barkleyja bio tek treći izbor za preostalu poziciju u veznom redu, pored zacementiranih Jorginha i Kantea. Opet, ispostavilo se da prolazi taktičku obuku kod Sarrija te je, dok nije bio spreman igrati u sredini terena, nekoliko puta bio i na krilu…
Kao i CHO, kada je krenuo, nije stao impresionirati te je dominantno osvojio tu treću poziciju ispred već spomenutih konkurenata… Još jednom, isto kao njegov mlađi kolega, teško se pri kraju ozljedio te će također propustiti prvi dio iduće sezone… Užas i očaj.
5. Kepa Arrizabalaga – 1.16 (54) 10 MotM
6. Willy Caballero – 1.12 (9)
S većim razmakom iza ovosezonskog fantastic four-a, nalaze se redom oba golmana. Caballero je korišten svega nekoliko puta, ali je generalno bio dobar, dok je Kepa osvojio čak 10 titula CheCro igrača utakmice i sveukupno odigrao dobru prvu sezonu u klubu.
Istina, većim dijelom je to bilo u porazima momčadi, kao što obično i završavaju utakmice u kojima ti je najbolji igrač golman, ali je momak zaista konzistentno pružao solidne partije i sakupljao svojih standardnih par obrana po utakmici.
Početkom sezone bio je u više navrata nesiguran u igri s loptom, a to ga pukom srećom nijednom nije koštalo primljenog gola. S druge strane, golmanskih kikseva skoro pa nije imao, pamti se jedino poraz protiv Wolvesa u prvom dijelu sezone.
Još se bolje pamti onaj incident sa zamjenom prije penala u finalu Liga kupa, ali nitko mu to nije odviše zamjerio, a Kepa se na kraju pokazao kao vrhunski golman za penale, a možemo isto reći i za njegov općeniti potencijal za budućnost.
Money well spent. Bravo Kepa.
7. Antonio Rüdiger – 1.01 (50) 3 MotM
Zadnji igrač iznad ‘dobrih’ 1. Zaista i jest jedini igrač, uz prethodne na listi, za kojeg bismo rekli da je imao dobru sezonu. Svi ostali spadaju u ‘nja’ kategoriju, ili neku još goru.
Rüdiger se iz solidnog pojačanja u prethodnoj, prometnuo u pravi stup obrane već početkom ove sezone. Često aplaudiran kao jedini razlog što se pored Davida Luiza golovi ne primaju kao na traci. Zaista, ne usudim se niti zamisliti što bi bilo bez njega…
8. Emerson Palmieri – 0.94 (34)
Igrač koji je imao priliku biti u prethodnoj kategoriji igrača s dobrom sezonom, ali je to donekle uprskao kada je nakon cijele sezone čekanja da preuzme startno mjesto žalosnom Marcosu Alonsu, tu priliku i dobio.
Ukratko, nije se pokazao onako dobrim kakvim su ga žestoki Alonsovi oponenti prikazivali, a nije bio ni loš, pa će to mjesto vjerojatno i zadržati u idućoj sezoni. Potencijala za napredak ima. Sveukupno, o.k. sezona za Brazilca.
9. Andreas Christensen – 0.87 (29)
Sličnu priču imao je i mladi Danac. I njega se cijelu sezonu prizivalo da zaigra ispred druge dežurne ‘štetočine’, Davida Luiza, ali je on imao dosta drukčiji put. Za razliku od Emersona, Christensen kada god je zaigrao u prvom dijelu sezone nije bio pouzdan, te mjesto u prvoj postavi do dana današnjeg nije dobio ni zaslužio.
Ipak, u drugom dijelu je osjetno napredovao te se polako čini da se otresao ‘prokletstva Barcelone’ koje ga je pratilo još od prve utakmice protiv tog protivnika u prošlosezonskoj Ligi prvaka. Zaigrao je i u prvoj postavi zadnjih nekoliko utakmica, ali samo zbog ozljede Rüdigera.
10. Ethan Ampadu – 0.86 (5)
Par manjih nastupa za mladog Ampadua u kojima je, barem prema ovoj ocjeni, odigrao sasvim solidno i nastavio priču o svom velikom potencijalu. Sljedeće sezone barem duplo više nastupa!
11. Davide Zappacosta – 0.85 (17)
12. César Azpilicueta – 0.83 (57)
Došli smo do naših desnih bekova, među kojima je kao iznenađujuć pobjednik izašao Zappacosta. Istina, uz puno manje nastupa i to u puno lakšim utakmicama, ali imati nižu ocjenu od otpisanog Talijana koji ‘ne zna’ igrati obranu puno govori o kapetanovoj sezoni.
Nažalost, nakon cijele sezone ofenzivne igre i visokih bekova, čini se da isto možemo reći za Azpilicuetu i igru u napadu – ne zna. Nenadmašno dobar na poziciji desnog stopera, pa čak i lijevog beka, ali na desnoj strani, gdje ima znatne ofenzivne zadaće – to jednostavno nije to.
13. Olivier Giroud – 0.83 (45) 5 MotM
Giroud je, tipično za napadača, imao miješanu sezonu. Drugim riječima, kada zabiješ si dobar, kada ne zabiješ nisi. Barem je tako po ocjenama. U stvarnosti, on je oduvijek bio iznad ‘samo’ zabijanja te se njegova igra oslanja na ulozi mantinele u kojoj je jedan od najboljih i najkorisnijih na svijetu.
Uza sve to, zabio je ogromnih 11 golova u Europskoj ligi i time uz medalju pobjednika, osvojio i zlatnu kopačku tog natjecanja, i to ispred igrača kojeg je upravo kupio Real Madrid. Da ne bi ispalo da je zaslužio puno višu ocjenu, treba napomenuti da je u Premier ligi u 27 nastupa zabio – 2 gola.
Sveukupno, kao vrlo pouzdan i koristan igrač zaslužio je novi ugovor pa ćemo ga gledati i sljedeće sezone.
14. Cesc Fàbregas – 0.79 (16)
Prvi igrač na listi koji nas je napustio sredinom sezone. Do tada je glumio zamjenu Sarriju nezamjenjivom Jorginhu te kao takav bio prisiljen napustiti klub nakon samo 16 nastupa. Sveukupno je postigao sasvim pristojnu ukupnu ocjenu.
15. Pedro – 0.66 (52) 2 MotM
16. Mateo Kovačić – 0.65 (51)
17. Gary Cahill – 0.64 (8)
18. Willian – 0.62 (56) 1 MotM
Četvero igrača koji su razmjerno razočarali ove sezone. Prvi i zadnji su Pedro i Willian, veterani koji su kao krila u iznimno ofenzivnoj postavci zabili tek 13, odnosno 8 golova, a zajedno bili tek 3 puta igrači utakmice… Kao šlag na kraju, iz prve postave ih je izgurao tinejdžer.
Najstrašnije je što ćemo se, odlaskom Hazarda te ozljedom Hudson-Odoija, morati istovremeno oslanjati na obojicu u prvom dijelu sljedeće sezone, osim ako Pulisic nekim čudom krene divljački. Uparivši njih s nedostatkom pravog centarfora te ikakve opasnosti iz veznog reda, zaista nam se crno piše…
U sendviču među njima je Gary Cahill, koji istini za volju, nije dobio dovoljno prilika da bi se pokazao, te naš Mateo Kovačić, koji je nakon izvrsnog početka vrlo brzo opao i utopio se u sivilu ostatka momčadi. Nula golova i dvije asistencije zaista su tragičan učinak, pa čak i za notorno neučinkovitog Kovačića.
Svijetla točka ove sezone mu je ona zadnja, finale Europske lige u kojem je odigrao uistinu maestralnu utakmicu te nam podigao nade za budućnost… Iako je još uvijek upitno hoće li uopće moći ostati u klubu uslijed zabrane transfera.
19. David Luiz – 0.55 (50)
Koliko god katkad bio opasan po vlastita vrata, toliko je u Sarrijevom sistemu ključan, pa još i više. Sarriball se temelji na igri iz dubine, a glavnu ulogu njenoj organizaciji uz Jorginha ima i jedan od stopera, a to je pored nezgrapnog Rudigera definitivno morao biti tehnički potkovani Luiz.
Tu ulogu je on, možda i pomalo neprimjetno, odigrao vrhunski. Diktirao je igru, marširao kroz sredinu s loptom, te slao strašne duge lopte. Zbog svoje važnosti postao je prvi 30+ igrač koji je dobio novi dvogodišnji ugovor, ali se to sve skupa čini ‘džabe’ sada kada je Sarri na izlaznim vratima. Ne vjerujem da će pored onolikih defenzivnih mana ijednom drugom treneru njegove tehničke kvalitete biti u ovoj mjeri neophodne…
20. Ross Barkley – 0.51 (48) 1 MotM
Prema svemu što smo vidjeli ove sezone, vrlo prosječan igrač. Svakako ne dovoljno dobar za prvu postavu ovakvog kluba… Shvaćao je to i Sarri te ga većim dijelom koristio kao zamjenu za Kovačića, a kasnije ga je prešao i RLC. Jedan kraći period početkom sezone glasio je kao prvi izbor među tom trojicom, poglavito nakon izvrsne 3 utakmice s 3 gola, 3 asistencije i 2.0+ ocjenama, ali mu je takva forma odmah pobjegla i nepovratno nestala.
Sveukupno, vrijedi točno onih 15 milijuna koliko je i plaćen prije godinu i pol, a u budućnosti će služiti kao neloša zamjena superiornom Loftus-Cheeku.
21. Jorginho – 0.51 (54)
Eh. Na zadnjem mjestu među iole ‘pristojno’ ocijenjenim igračima, Sarrijeva produžena ruka na terenu. Samim time ovo je više ocjena treneru, nego samom igraču.
Brazilski Talijan imao je sasvim posebnu, do sada rijetko viđenu ulogu. Na mjestu zadnjeg veznog nije činio ništa što smo navikli vidjeti od jednog ‘zadnjeg veznog’, već je imao zadatak voditi igru iz dubine, brzo vraćati loptu slobodnom suigraču i prebacivati stranu. Ukratko, ključni zadatak na čemu se cijeli Sarriball temeljio te ono što je prosječnom gledatelju nogometa izgledalo kao “passing backwards and sideways only”.
Ovo nije kolumna o Jorginhu pa neću o tome duljiti, dovoljno je konstatirati da su to budalaštine te da je čovjek svoju ulogu odigrao praktički besprijekorno. Možda nije, kao ni sam Sarri(ball), zaslužio ‘dobru’ ocjenu iznad 1.0, ali je ova od 0.5 nakaradna i nepoštena, a rezultat je dječačkih i nezrelih animoziteta prema jednom igraču. Da potkrijepim tu tvrdnju, kao sakupljač ocjena nakon svake utakmice, mogu svjedočiti da bi svaku utakmicu u drugom dijelu sezone Jorginhu po nekoliko ljudi dalo -3 ‘čisto onako’, dok bi ostalim igračima dali sve redom pozitivne ocjene. Toliko o tome.
22. Tammy Abraham – 0.12 (1)
23. Victor Moses – 0.11 (6)
Prešavši na najniže ocijenjene, prvo dolazimo do Abrahama i Mosesa, dvojice igrača koji praktički nisu ni sudjelovali u ovoj sezoni. Prvog je Sarri, u nedostatku drugih napadača, bio prisiljen staviti da igra u Community Shieldu, dok je drugi došao do čak 6 nastupa na početku sezone. Ubrzo je, pak, u potpunosti izgubio mjesto u momčadi kada je postalo očito da nakon dvije sezone na wing-back-u jednostavno više nije krilo, makar ne na ovoj razini.
24. Gonzalo Higuaín – 0.10 (18)
Čekali smo pravog, ozbiljnog napadača kao ozebli sunce, te ga na kraju – nismo dočekali. Barem ne još. Doveden u siječnju kao spasitelj, dobro je započeo te izgledao sasvim kompetentno u prvih par nastupa. U svom drugom i četvrtom čak je bio i naš CheCro igrač utakmice, ali su to na njegovu bizarnu nesreću bile one utakmice protiv Bournemoutha i Cityja… U trećoj je kapitalizirao na svom dobrom početku te zajedno s Hazardom zabio po dva gola, ali je to nažalost bilo to od njega. Ubrzo se u potpunosti izgubio te sezonu skoro završio u minusu.
Kao i za Kovačića, nadajmo se da će ipak moći ostati u klubu unatoč zabrani transfera jer ruku na srce – tko drugi da nam iduće sezone bude prvi napadač…? Morata (lol)? Propali Batshuayi? Giroud s 2 gola u ligi ove sezone? Neiskusni Abraham? … Teška depresija.
25. Marcos Alonso – 0.07 (39)
26. Danny Drinkwater – -0.15 (1)
27. Álvaro Morata – -0.16 (24)
Sada tek, zapravo, ide prava depresija. U sendviču među našim zvijezdama je nebitni i zaboravljeni Drinkwater koji je kao i Abraham odigrao superkup samo zato što nije bilo nikoga drugoga i time završio sezonu s jednom i to negativnom ocjenom.
Zvijezda prvog dijela sezone bio je Álvaro Morata. Skoro pa nije bilo utakmice da nije završio najlošije ocijenjen, često i jedini u minusu. Postavio je sve negativne rekorde koje je bilo moguće smisliti i onda brže-bolje napustio klub u siječnju.
Zvijezda drugog dijela sezone, Marcos Alonso, je sve te rekorde onda nadmašio i porušio. Mjesecima smo plakali Sarriju da ga zamijeni Emersonom, pa je ovaj to napokon i napravio, uz relativan uspjeh – naime, nemoguće je bilo biti gori od Alonsa. Španjolca je izdalo sve, pa i ono njemu najbitnije – golovi, kojima inače maskira svoje nemale mane u igri.
Jedini razlog što je Morata završio zadnji, i to s krive strane nule, je to što on nije kao Alonso solidno odigrao preostali dio sezone, odnosno nije ga uopće odigrao, barem ne u Chelseaju.
Dno dna, momci. Ne ponovilo se.
Konačan poredak za ovu sezonu:
Hej, čitatelju! Ovaj tekst, kao i svi ostali na portalu chelseacroatia.com, autorsko su djelo volonterskog uredničkog tima članova službeno priznate Udruge navijača Chelsea FC Hrvatska.
Sami financiramo hosting web stranice, kao i sve ostale troškove osnovnog funkcioniranja udruge – podrži naš rad učlanjenjem u udrugu simboličnom sezonskom članarinom kojom, uz postajanje dijelom najveće zajednice Chelseajevih navijača u regiji, dobivaš i ekskluzivni članski paket uz sva ostala prava i pogodnosti!
KAKO SE UČLANITI?
Odlasci na utakmice, razna događanja, nagradne igre i mogućnost aktivnog sudjelovanja su udaljeni samo par klikova mišem – vidimo se!
Vječni "pobjednik" svih rasprava koje voli voditi više nego kruha jesti. Za njega je čaša uvijek napola puna, a trava uvijek zelenija u njegovome dvorištu. Student medicine i gorljivi zagovornik klasičnog liberalizma, kojeg uspješno nameće uzduž i poprijeko (oksimoron?!). U slobodno vrijeme se vrlo (ne)uspješno kladi vrlo (ne)preciznim prognozama ishoda sezone, zbog čega neki pošteni ljudi i dalje iščekuju isplatu. Po Splitu se priča kako je prodao dušu vragu, samo kako bi se kao presedan u izvještaje utakmica uvela opcija negativnih ocjena...