Jučerašnji hat-trick Rubena Loftus-Cheeka bio je prvi Chelseajev hat-trick u europskoj utakmici još od 2006. godine i tri pogotka Didiera Drogbe protiv Levski Sofie u Ligi prvaka. Zapanjujuća je to statistika pa ćemo se u ovome tekstu osvrnuti na posljednjih 5 takvih podviga u plavome dresu. No, prije nego što krenete čitati dalje, zapitajte se biste li mogli nabrojiti svih pet – u redu, Loftus-Cheekov sad svi znaju, svjež je još uvijek onaj Hazardov protiv Cardiff Cityja, čak je i Morata zabio jedan dok smo još imali visoko mišljenje o njemu, ali dalje se ipak malo teže prisjetiti… Pa hajdemo zajedno!
no. 1 – Ruben Loftus-Cheek protiv BATE Borisova
26. listopad 2018. zasigurno će imati posebno mjesto u srcu Loftus-Cheeka, Chelseajevog djeteta koje se do prve postave probijalo nekoliko godina. Odradio je i posudbu u Crystal Palaceu, vratio se u Chelsea i konačno pokazao da se može, da nije nemoguće probiti se iz Akademije u sami vrh. Put možda nije bio idealan i lak, no jučerašnjom predstavom dokazao je da više nije marginalan igrač i da već sad ima mnogo toga za reći u ovoj ekipi Maurizija Sarrija. Za hat-trick trebale su mu 53 minute, a mrežu Scherbitskog načeo je već u drugoj minuti natrčavši u šesnaestercu na odličnu oštru loptu Zappacoste. Potom su uslijedili golovi u 8. i 53. minuti, sve odreda također iz prvog dodira. Bio je spretan kod ubačaja iz kornera, a zatim je šlag na tortu stavio preciznim udarcem izvan kaznenog prostora poslavši loptu u donji lijevi ugao bjeloruskog vratara. Moglo je tu biti i više golova pošto je svaki njegov eksplozivan prodor djelovao impozantno i opasno po protivničku obranu.
no. 2 – Eden Hazard protiv Cardiff Cityja
Naš belgijski as svoj je prvi hat-trick zabio protiv Newcastlea u sezoni 13/14 na Stamford Bridgeu. Taj je uspjeh napokon ponovio ove sezone, u visokoj pobjedi 4-1 nad Velšanima, također na Bridgeu. 15. rujna ove godine zabio je dva pogotka u prvom poluvremenu u kratkom vremenskom periodu – u 37. i 43. minuti i to oba na asistenciju Oliviera Girouda. Točka na ‘i’ bio je dosuđeni kazneni udarac na Willianu krajem utakmice kojega je Eden, po običaju, hladno realizirao. Time je postao najbolji strijelac Premier lige, a tu titulu drži i nakon 9 odigranih kola.
no. 3 – Alvaro Morata protiv Stoke Cityja
9. je mjesec 2017. godine i čini se kako Chelsea ipak ima pravog napadača. Čini se kako se odlazak Diega Coste neće ni najmanje osjetiti. Dotad je zabijao glavom, a onda je nogom “utrpao” sva tri Stokeu i već u ranoj fazi svoje Chelseajeve karijere upisao hat-trick. Čini se da bi mogli obraniti naslov. Ključni detalj ovog malog uvoda jest ‘čini se’. E pa, krivo nam se činilo. Iako nitko ne može poreći tadašnju dobru formu Alvara Morate koji je odličnom igrom u utakmici protiv Stokea zaradio MOTM nagradu i skočio na prvo mjesto strijelaca Premier lige, činjenica je da je to zapravo bila anomalija u njegovoj igri, a neki bi možda to okrutno nazvali i “početničkom srećom”. Španjolac je pružao prilično dobre partije na početku sezone, besprijekorno je funkcionirala njegova veza s Azpilicuetom koji ga je redovno hranio asistencijama, ali u jednom trenutku sve je pošlo po zlu i otada smo u situaciji kakvoj jesmo – bez pravog napadača, tj. bez pravog golgetera.
no. 4 – Michy Batshuayi protiv Nottingham Foresta
Bila je to, kako se i mislilo, još jedna rutinska utakmica Liga kupa. Hazard se polako vraćao nakon ozljede i sjajnom igrom omogućio sunarodnjaku Batshuayiju da zabije tri pogotka u toj utakmici, samo tri dana prije nego što je Morata ponovio istu stvar protiv Stokea. Michy je redom zabijao u 19., 53. i 86. minuti i tako uvelike doprinio u ukupnoj pobjedi od 5-1 na domaćem terenu protiv ovog, nekada slavnog, drugoligaša. Kao ni sama utakmica, tako ni Michyjev hat-trick nije pridobio puno pažnje. Unatoč tome, vjerujem da se kod mnogih navijača Chelseaja probudila nada kako će Batshuayi imati itekako svijetlu budućnost, no nije mu bilo pruženo puno prilika, a i ovo malo što je igrao jednostavno nije odigrao na zavidnoj razini što je rezultiralo posudbom u Borussiju Dortmund, a sada i u Valenciju.
no. 5 – Oscar protiv MK Donsa
Ako ste se uspjeli sjetiti ovog prethodnog, vjerujem da je većina vas potpuno smetnula s uma ovaj hat-trick u siječnju 2016. godine nekoć iznimno perspektivnog Brazilca u redovima Chelseaja, Oscara. Ovo je ujedno i najbrže postignuti hat-trick s liste, postignut je u razdoblju između 15. i 44. minute, a zanimljivo je da je i ta utakmica, iako gostujuća, završila također s rezultatom 5-1 u korist londonskih Plavih. U strijelce se upisao još i Eden Hazard golom iz kaznenog udarca, a posljednji je mrežu zatresao igrač iz Burkine Faso i trenutni prvotimac Lyona Bertrand Traoré.
Mlada nada hrvatskog kvizaštva s čak dva skoro pa uspješna, ali i jednim pobjedonosnim nastupom na Potjeri. Završio zagrebački MIOC s odličnim, trenutno studira strojarstvo. U svojoj raskošnoj nogometnoj karijeri sakupio je preko dva (čitaj: ukupno tri) nastupa za limače NK Zeline. Ne voli kišobrane, povrće i Pepa Guardiolu. Inače, uživa u Monty Pythonu, Seinfeldu, Johnny Cashu, čvrstom nogometu i dugim šetnjama uz more.